Ministries & Leaders

2018 – 2019 Ministries & Leaders

OFFICERS:

Treasurer: Ginny DeFrank
Financial Secretary:  Bob Jamison
Trustees:  Nancy Petrel
Jerry Costello
Randy Ryan
Ginny DeFrank
Church Clerk: Leslie Shaffer
Assistant Church Clerk: Rhonda Jamison
Auditing Committee: Nancy Petrel
Jerry Costello
Barbara McVicker
Ginny DeFrank
Baptism Committee:           Jerry Costello
Bobby Johnson
Benevolence Committee: Tom Jennings
Pam Holden
Ginny DeFrank
Budget Committee: Larry Garrison
Kathy Felici
Ginny DeFrank
Barbara McVicker
Steve Shaffer
Belinda Jeffries
Buildings & Grounds Committee: Matt McMasters
Rosemary Jennings
Ron DeFrank
Ralph VanCamp
Jerry Costello
Larry Garrison
Sandy Shreve
Gary Parr
Randy Ryan
Jim McVicker
Church Missions Committee: Matt McMasters
Larry Garrison
Richard Davis
Counting Committee:         Bob Jamison
Jerry Costello
Chris Whitehill
Randy Ryan
Mike Jeffries
Decorations Committee: Leslie Shaffer
Kathy Fisher
Evangelism Committee: Joe Douglas
Food Ministry: Rhonda Jamison
Barbara McVicker
Belinda Jeffries
Jim McVicker – Driver
Randy Ryan – Driver
Flowers Committee:  Rhonda Jamison
Nancy Petrel
Lord’s Supper Committee: Barbara McVicker
Ginny DeFrank
Jill Costello
Rhonda Jamison
Kitchen Committee:  Rhonda Jamison (Chair)
Carol Waldeck
Randy Ryan
Diana Campa
Ginny DeFrank
Judy Keller
Lois Flemm
Melba Mellot
Ron DeFrank
 Missions Offering Committee: Pam Holden
Rhonda Dawson
Ushers Committee: Ron DeFrank
Bob Jamison
Randy Ryan
W.M.U. Rhonda Dawson
Worship Leader/Song Leader: Mike Jeffries
Multi-Media/Sound Director: Chris DeFrank
Belinda Jeffries
Steve Shaffer
Leslie Shaffer

 

2018 – 2019 Sunday School Teachers

Education Director: Richard Davis
Preschool Director      Barbara McVicker
Children’s Director Travis Strader
Youth Pastor Richard Davis
PRESCHOOL
Infants:     Diana Campa
Babies/Two’s: Ashley Black
Assistants: Tracy Massimi
Heather Shaffer
3’s – Kindergarten: Jill Robinson
Tasha Henline
Substitutes for all classes: Rachelle McMasters
Nancy Petrel
Judy Keller
Sandy Shreve
Crissy Keller
Amy Williams
Bethany Robinson
Kindergarten: Bethanne Garrison
CHILDREN’S
1st & 2nd: Heather Ramsey
3rd & 4th: Carol Waldeck
5th & 6th:
Substitutes for all classes: Connie McGalla
Carol Boyce
Andrew Williams
YOUTH Pam Holden
Substitutes: Richard Davis
ADULTS
Adult Class I: Charles Harmon
Adult Class II: Zeek McGalla
Adult Class III (College): Chris Whitehill
Substitutes: Randy Ryan
Jim McVicker
Senior Adult Ladies Class:         Barbara McVicker
Substitute: Laurena Wanat
WEDNESDAY EVENING CLASSES
Babies: Kalista Holden
Substitutes: Amy Williams
Rachelle McMasters
Pre-K: Barbara McVicker
Donna Garrison
Substitutes for all classes: Pam Holden
Mission Kids (Grades 1-3): Travis Strader
Mission Kids (Grades 4-6):        
Substitutes: Traci Corder
Carol Boyce
Youth: Richard Davis
Substitute: Pam Holden
Adult Bible Study: John Shaw
Ed Goodman
VBS Directors: Becky Whitehill
Heather Ramsey